News
Winter Cycling Championship of the Republic of Kazakhstan - 2020
The Winter Championship of the Republic of Kazakhstan in tempo and sprint events in track cycling has ended. A total of 106 cyclists entered the start of the Winter Championship. Prize places were distributed as follows:
DAY 1 (02/15/2020).
Division Juniors:
1. Evgeny Yakovenko, Arlan Zhailganov, Daniyar Kasimov;
2. Ilya Karabutov, Kirill Kurdidi, Ruslan Khodzhaev;
3. Damir Tursunkali, Danil Ostrenkov, Vladimir Koltunov.
Department of Junior:
1. Christina Titovskaya, Christina Stuzhuk;
2. Medina Rafikova, Nina Zaitseva;
3. Yulia Golubkova, Daria Tyulkina.
DAY 2.DAY 3 (16.02-17.02.2020).
GROUP RACE TEMPO
Juniors:
1.Andrew Betz;
2. Ruslan Aliyev;
3. Ruslan Elyubaev.
Juniors:
1. Karina Abdrakhmanova;
2. Love Repp;
3. Nina Zaitseva.
GROUP RACE SCRATCH
Men:
1. Alisher Zhumakan;
2. Roman Vasilenkov;
3. Andrey Kreis.
Women:
1. Rinat Sultanov;
2. Marina Kurnosova;
3. Elvira Khamzina.
Juniors:
1. Kirill Strelchenko;
2.Andrew Betz;
3. Ruslan Elyubaev.
Juniors:
1. Nina Zaitseva;
2. Christina Titovskaya;
3. Karina Abdrakhmanova.
INDIVIDUAL SPRINT
Men:
1. Pavel Vorzhev;
2. Alexander Safarov;
3. Victor Golov.
DAY 4 (02/18/2020)
Group race for points.
Men:
1. Alisher Zhumakan;
2. Andrey Kreis;
3. Roman Vasilenkov.
Women:
1. Tatiana Geneleva;
2. Rina Sultanova;
3. Elvira Hamzina.
Sprint.
Juniors:
1. Dmitry Kulikov;
2. Danil Ostrenkov;
3. Arlan Zhailganov.
Juniors:
1. Christina Titovskaya;
2. Yulia Golubkova;
3. Nina Zaitseva.
DAY 5. (02/19/2020)
DAY 6. (02/20/2020)
TEAM SPRINT
Juniors:
1. Evgeny Yakovenko, Arlan Zhailganov, Daniyar Kasimov;
2. Ilya Karabutov, Kirill Kurdidi, Ruslan Khodzhaev;
3. Damir Tursunkali, Danil Ostrenkov, Vladimir Koltunov.
Juniors:
1. Christina Titovskaya, Christina Stuzhuk;
2. Medina Rafikova, Nina Zaitseva;
3. Yulia Golubkova, Daria Tyulkina.
GROUP RACE TEMPO.
Juniors:
1.Andrew Betz;
2. Ruslan Aliyev;
3. Ruslan Elyubaev.
Juniors:
1. Karina Abdrakhmanova;
2. Love Repp;
3. Nina Zaitseva.
GROUP RACE SCRATCH
Men:
1. Alisher Zhumakan;
2. Roman Vasilenkov;
3. Andrey Kreis.
Women:
1. Rinat Sultanov;
2. Marina Kurnosova;
3. Elvira Khamzina.
Juniors:
1. Kirill Strelchenko;
2.Andrew Betz;
3. Ruslan Elyubaev.
Juniors:
1. Nina Zaitseva;
2. Christina Titovskaya;
3. Karina Abdrakhmanova.
INDIVIDUAL SPRINT.
Men:
1. Pavel Vorzhev;
2. Alexander Safarov;
3. Victor Golov.⠀
Juniors:
1. Dmitry Kulikov;
2. Danil Ostrenkov;
3. Arlan Zhailganov.
Juniors:
1. Christina Titovskaya;
2. Yulia Golubkova;
3. Nina Zaitseva.
GROUP POINTS RACE.
Men:
1. Alisher Zhumakan;
2. Andrey Kreis;
3. Roman Vasilenkov.
Women:
1. Tatiana Geneleva;
2. Rinat Sultanova;
3. Elvira Khamzina.
Juniors:
1.Andrew Betz;
2. Ruslan Elyubaev;
3. Ruslan Aliyev.
Juniors:
1. Nina Zaitseva;
2. Love Repp;
3. Karina Abdrakhmanova.
KEIRIN
Men:
1.Andrey Chugay;
2. Alexander Safarov;
3. Pavel Vorzhev.
Juniors:
1. Dmitry Kulikov;
2. Danil Ostrenkov;
3. Arlan Zhailganov.
Juniors:
1. Julia Golubkova;
2. Christina Stuzhuk;
3. Love Repp.
ELIMINATION GROUP RACE
Men:
1. Roman Vasilenkov;
2. Alisher Zhumakan;
3. Andrey Kreis.
Women:
1. Rinat Sultanov;
2. Elvira Khamzina;
3. Marina Kurnosova.
Congratulations to all cyclists with a successful performance at the Championship of the Republic of Kazakhstan.
Source: @kcf.kz